Zadania dla Pszczółek na 5 czerwca

Witajcie Pszczółki. Dzisiaj poćwiczymy piękną mowę, zbudujemy zamek z klocków. Policzymy w zakresie pięciu na paluszkach. Następnie przypomnimy sobie nazwy figur geometrycznych, z których ułożymy kompozycję. A na koniec potańczymy przy znanych piosenkach dziecięcych.

  1. Ćwiczenia ortofoniczne „Raz i dwa mówię ja”. Dobieramy się w pary i siadamy na dywanie. Dziecko mówi dowolne słowa lub zdania, a drugie (dorosły) powtarza. Później następuje zmiana. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Wzmacnianie mięśni narządów mowy.
  2. Zabawa konstrukcyjna „Tajemniczy zamek”. Potrzebujecie klocki, które na pewno macie w domu. Waszym zadaniem jest zbudowanie zamku, możecie rywalizować z rodzicami. Rozwijanie zainteresowania światem techniki.
  3. Zabawa paluszkowa „Paluszki witamy, głośno przeliczamy”. Dziecko zaciska dłonie w piąstki, następnie prostują kolejne palce u obu rąk, jednocześnie głośno licząc od 1 do 5. Zabawę powtarzamy. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej
  4. Ćwiczenia percepcji słuchowej „Uwaga- stop”. Kiedy gra muzyka, dziecko swobodnie porusza się po sali, podrzucając do góry swoją piłeczkę. Na przerwę w muzyce dziecko zatrzymuje się i łapie piłeczkę tak, aby nie spadła na podłogę. Ćwiczenia refleksu i wrażliwości słuchowej. https://youtu.be/CXxGx-HFwN8
  5. Zabawa „Kolorowy świat”– układanie obrazka z figur geometrycznych przedstawiającego kolorowy świat, naklejanie kompozycji na kartkę i wymyślanie tytułu pracy.

Poproście rodziców o wycięcie z kolorowego papieru figury geometryczne różnej wielkości i kolorów. Nazywamy figury geometryczne, układamy z nich kompozycję kolorowego świata. Naklejamy ją na kartkę papieru i nadajemy nazwę.

  1. Zabawa tematyczna „Taniec radości”, potrzebujecie kolorowe paski z krepiny, z którymi będziecie tańczyli przy muzyce. https://youtu.be/EawOBwgrF_8

Przypomnijcie sobie piosenkę o prawach dzieci. https://youtu.be/Mudintn3BM4

Tekst piosenki o prawach dziecka:

Mam prawo żyć.
Mam prawo być sobą.
Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą.
Mam prawo kochać i kochanym być.
Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić.

Dziecka prawa poważna sprawa.
Dziecka prawa to nie zabawa.

Mogę się śmiać.
Może się dziać pięknie.
Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie.
Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych
Nie można mnie zmuszać do uczynków złych.

Mam prawo śnić
Mam prawo być inny
Mogę być słabszy lecz nie czuć się winny.
Mam prawo śpiewać głośno kiedy chcę
Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle.