Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg C. Orffa

Dziś kilka zabaw wg metody Carla Orffa.

Wstęp:
1.Opowiadanie o mieście „Gazetkowo”, gdzie każdy mieszkaniec wybiera sobie dom (gazety rozłożone na podłodze).

2.Ćwiczenie myślenia twórczego; tworzenie listy atrybutów gazety; Instrukcja: weź do ręki gazetę, obejrzyj jaka ona jest, dotknij ją, zobacz jaką ma grubość, sprawdź, czy wydaje dźwięk, powąchaj ją, oceń ciężar.

Część główna:
3.Kontakt emocjonalny; porównywanie gazety do przedmiotów codziennego użytku –prześcieradła, poduszki, kołdry, części garderoby itp.

4.Wydobywanie odgłosów akustycznych; dzieci maszerują po pokoju i naśladują padający deszcz (uderzanie w gazetę), wiejący wiatr (wachlowanie gazetą), marsz (pocieranie gazety); w części drugiej zagadki akustyczne- Rodzic odwrócony tyłem wydobywa z gazety różne odgłosy, dzieci odgadują, co dzieje się z gazetą (darcie, składanie, zwijanie, podrzucanie, stukanie, itp.).

5.Zabawa przy muzyce. Gazety leżą na podłodze –to kałuże: bieg, marsz, skoki przez kałuże, omijanie, slalom.

6.Zabawa w czytanie; dzieci ujmują gazetę obiema rękami i czytają artykułując dowolne sylaby (le, la lu…) i zmieniając natężenie głosu, przyjmując różne pozycje w czasie czytania.

7.Zabawa kształcąca słuch i sprawność fizyczną, pt. „Niewidzialni”; przy dźwiękach tamburyna dzieci swobodnie biegają, na dźwięk dzwoneczka –zwijają się w kłębek, nakrywają się gazetą –peleryną

8.Taniec z gazetą na głowie, na brzuchu, na plecach, na ręku itp. Tak samo w parach (jedna gazeta na parę). W tańcu trzymamy gazetę czołami, plecami, kolanami itp. Wszystkie polecenia wykonywane są w rytm melodii.

Zakończenie:
9.Zwijamy gazetę w kulę (raz prawą raz lewą ręką). Swobodna zabawa kulami; kopanie, podrzucanie, toczenie, przeskakiwanie, rzucanie śnieżkami, jedzenie jabłka, kotek bawi się wełną itp.

10.Marsz w rytm melodii, wrzucanie kul do kosza .